Księga Gości WWW.CEMI.CBA.PL
kliknij tutaj, żeby dodać wpis
17.05.2026 - 17:10 - Czasownik Przeniosłem sie do dzieciństwa oglądając te wynalazki CEMI, TELPOD i innych. Pamietam jak byłem w innym świecie pochłaniając informacje o elektronice. Ale mimo tego, ze zycie temu poświeciłem, nie zarobiłem na tej chjni nic a nic. 03.06.2026 - 10:02 - X Mogłeś coś naprawiać |
10.05.2026 - 1:32 - Sergiusz Bazański Szukam kontaktu do byłych pracowników CEMI, TEWA, i kogokolwiek jeszcze kto się zajmował produkcją półprzewodników w Polsce. |
04.11.2025 - 11:07 - Marcin Kulbaka Jest taki blog: Byłem pracownikiem ITME. Nawet w 1983 r. były kupowane za dewizy specjalistyczne przyrządy da badań nad strukturami półprzewodnikowymi. W latach 90-tych w Polsce udało się z tego zrobić fabrykę diod półprzewodnikowych. Przez pewien czas konkurowałą z Azją. Inny przykład to lampy elektronowe. W latach 90-tych przeniesiono do Polski z Zachodu produkcję specjalistycznych lamp elektronowych. Produkcję uruchomiono w zaskakująco krótkim czasie. Poza tym w XXI wieku na świecie było chyba tylko 3 producentów kineskopów telewizyjnych w tym Thomson Polcolor. Firma działała do czasu zastąpienia przez nowsze technologie. Więc te amerykańskie licencje też nie poszły w las. Nie marudźcie :) 04.11.2025 - 11:17 - Marcin Kulbaka Mam błąd w stronie www. 12.01.2026 - 15:09 - Marcin Kulbaka Zastanawiam się dalej, czy marudzić. Wiem, że Europejscy producenci komputerów po II w.ś. też przegrywali z USA. Próbowali się jednoczyć (UNIVAC). Zostało to opisane w (Polskie komputery rodziły się w ELWRO we Wrocławiu - Rola Wrocławskich Zakładów Elektronicznych ELWRO w rozwoju informatyki w Polsce). Problemy były, są i będą. Od zagranicznej konkurencji na pewno trudno uciec. Na decyzje polityczne i gospodarcze nie mam teraz wpływu. Zdaję sobie sprawę, że wielu rzeczy nie jesteśmy świadomi. Nie wiem dokładnie, jakie są naprawdę globalne trendy. Każdy chyba ma telewizor i komputer. Rzecz trudna do wyobrażenia dla naszych przodków. Ale też pojawiły się problemy społeczne. Rodziny się rozpadają. Ludzie nie mają czasu dla Boga, dla rodziny, dla dzieci. Działają zarejestrowani wróżbici. Sejm był zabezpieczany przez radiestetów. Technika zrobiła olbrzymie postępy. Ale sama technika nie wystarczy. 06.02.2026 - 8:45 - Marcin Kulbaka Pomyłka w poście poyżej. W Europie próbowali robić UNIDATA. UNIVAC to firma amerykańska. |
02.12.2025 - 12:56 - Student Politechniki Wrocławskiej Dziękuję za możliwość zobaczenia noty katalogowej bo podczas badania nowego elementu nie wiedziałem jakie wartości w przybliżeniu powinienem uzyskać :) |
10.01.2025 - 2:03 - Michał Ech... łezka się w oku kręci na wspomnienie o tamtych czasach. Warszawskie Zakłady Telewizyjne UNITRA ELEMIS miały niepowtarzalny klimat, dźwięk maszyn, zapach podzespołów. Z rozmachem wtedy budowano przemysł, tam prawie wszystko powstawało od zera (wiadomo - elementy elektroniczne jako półprodukt - nie) ale podzespoły, obudowy do telewizorów, kamer przemysłowych, itd. były wytwarzane na miejscu. Zakład w zasadzie był samowystarczalny włącznie z biurem projektowym. I rzeczywiście gdyby nie wymuszone zacofanie zakładu przez politykę tamtych czasów, "chowanie do szuflady" naszych projektów zastępując je przestarzałymi projektami z bloku wschodniego cofając nas o kilkanaście lat do tyłu (a w tych czasach kilkanaście lat to ogromna przepaść w dziedzinie elektroniki), WZT UNITRA mogło by przetrwać i być jednym z najlepiej prosperujących i nowoczesnych zakładów w Polsce. |
21.12.2024 - 0:31 - Bartek Budnik Właśnie mam na warsztacie (swoim, domowym nie żyję z elektroniki zarobkowo) gramofon - mój własny zdobyty w kurniku. Siłą przejęty przy przeważającej sile wrogo do mnie nastawionego ptactwa. |
26.11.2024 - 15:22 - konstruktor Pamiętam czasy kiedy po diodę germanową DOG szło się na złomowisko telewizorów i szukało przełącznika kanałów aby ją wydłubać. Deszcz padał w listopadową noc, cieć ganiał nas po krzakach a później budowało się detektorek wymagający anteny i uziemienia. Znajomy ukradł z pracy wysokoomowe słuchawki i słuchało się nocami radia. miałem wtedy naście lat. Elementy z Cemi były przedmiotem marzeń, to były bardzo mobilizujące czasy. Dzisiaj wystarczy wejść do internetu i jest wszystko. Mam szacunek do ludzi z tamtych lat. |
wpisow: 87, komentarzy: 15, odwiedzin: 7753, dzisiaj: 1, wczoraj: 4